انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران- رویدادها و اخبار
بورد بالینی وزارت بهداشت "روان درمـانی" را وظیفه روانشناسان و مشاوران دانست - 1395/03/19

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۳/۱۹ | 
به گزارش میگنا همزمان با فرا رسیدن نوروز 1395 نخستین خبرنامه الکترونیکی انجمن رواندرمانی ایران منتشر گردید.

 به گزارش میگنا نامه رئیس بورد روان شناسی بالینی وزارت بهداشت در رابطه با بررسی مبحث رواندرمانی به وزیر متبوع، یکی از بخش های مهم نخستین شماره خبرنامه مذکور بوده است که طی آن دکتر سید حسین سلیمی رئیس بورد بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به استعلام وزیر وزارت متبوع مبنی بر بررسی اینکه روان‌درمانی جزء وظایف روانشناسان یا روانپزشکان است، اعلام داشت که روان درمانی یک پروسه چندوجهی است که نیازمند گذراندن دورهای پایه در کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است؛ بنابراین روانپزشکان نمی توانند بدون گذراندن این دوره ها کار روان‌درمانی انجام دهند. 
متن نامه دکتر سلیمی به شرح زیر است:

حضور محترم مقام عالی وزارت 
جناب آقای دکتر سید حسن هاشمی
با اهداء سلام و آرزوی سلامتی

احتراماً عطف به نامه شماره 2406/4/آ/س/د مورخ 14/4/94 در خصوص توقف فعالیت انجمن رواندرمانی ایران، نظر بورد به شرح زیر خدمتتان ارائه میگردد:
1- نگاهی مختصر و کوتاه به سیلابس های رشته های روانشناسی در مقاطع ارشد و دکتری مصوب وزارت بهداشت (رشته‌های بالینی،سلامت، بالینی کودک و...) نشانگر این حقیقت است که برنامه‌های آموزشی ذکرشده، فارغ التحصیلان این رشته‌ها را برای روان درمانی و تشخیص و ارزیابی روان شناختی و ارائه خدمات روانشناختی آماده می‌کند.
2- در تعریف و تشریح مفهوم روان درمانی میتوان به مداخله رضایتمندانه و همراه با آمادگی مراجع برای تغییر باورها و نگرش‌ها و رفتارهای او اشاره کرد و این نوع مداخله، مداخله در کار روانپزشک یا دیگر پزشکان متخصص نیست بلکه کمک به توانمندسازی بیمار می‌باشد و این تخصص و مهارت در برنامه های آموزشی روانشناسی بالینی و سلامت به طور ویژه مشخص و تأمین شده است.
3-  بورد روانشناسی بالینی هیچ گاه درصدد حذف روانپزشک ازتیم درمان نیست و حتی تأکید جدی دارد تا در بیمارستانها و مراکز درمانی دیگر متخصصین همچون مددکار و گفتار درمانگر و کاردرمانگر به تیم درمان به طور فعال کمک نمایند هرچند که به دلیل بارمالی تیم درمانی و بیماران از خدمات این متخصصین محروم است. حضور تیم کامل درمانی از ضروریات نظام سلامت است که تلاش برای چنین مجموعه متخصصین خود از باربیماری جامعه می کاهد.
4- بورد روانشناسی بالینی معتقد است در بخش‌های بستری تیم درمان بر عهده روان‌پزشک است و دیگر متخصصین تیم نقش خود را باید ایفا نمایند.
5- در شرایطی که جامعه ایرانی در شهرهای مختلف نیاز مبرم به دریافت خدمات روانشناختی دارند جای بسی تأسف است که امضای عده ای از پزشکان محترم در تخصص های غیر روانپزشکی (عفونی،اورولوژی، ارتوپدی، خون و انکولوژی و...) که آشنایی چندانی با حوزه روانشناسی ندارند به همراه دو تن از روانپزشکان در موضوعی اظهار نظرکرده‌اند که درنهایت به نظام سلامت جامعه و مردم نیازمند به دریافت خدمات روانشناختی آسیب وارد میکند. جای سؤال است آیا متخصصین محترم دغدغه ای مهمتر در نظام سلامت ندارند؟ و آیا ورود به عرصه های علمی با جمع نمودن امضاءهای متخصصین مختلف چیزی جز اتلاف وقت نیست؟
6- بدیهی است انجمن روان‌درمانی ایران بر اساس ضوابط قانونی تأسیس انجمن‌ها تشکیل شده به ضرورت نیاز جامعه فعالیت خود را شروع کرده و این شروع شایسته است در نظام سلامت موردحمایت قرارگیرد و درصورت جابجایی از وزارتخانه متبوع به وزارت بهداشت با استقبال روبرو شود.
7- واژه درمان در حوزه پزشکی و اختصاص داشتن به فعالیت پزشکان امری بدیهی است اما در سلامت روان حداقل این واژه فضای بیشتری را دربر می‌گیرد و در بستری و بخش و درمانگاه و سرپایی مفهوم و تعریف عملیاتی متفاوت به همراه دارد. این حق که افراد نیازمند برای مشاوره ازجمله انتخاب همسر مناسب، پیشگیری از اعتیاد، مشاوره، تحصیلی و... می‌توانند برای مشاوره و روان‌درمانی روانشناس(دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور) را انتخاب نمایند در قانون تصریح شده است.
8- جای بسی خوشوقتی است که روانپزشکان علاوه بر درمان دارویی به رواندرمانی علاقه‌مند شده‌اند. امیدواریم این علاقه و انگیزه قوی منجر به ارائه دروس روان‌درمانی و دروس پیش‌نیاز این مهارت ضروری در سیلابس‌های برنامه‌های آموزشی آنان شود و محدود به یک یا دو واحد درسی آن هم بطور مختصر و ناقص نباشد.
9- امید است در جهان اندیشه و منطق علمی، دوستان با درایت لازم از همکاری و آمادگی روانشناسان در کار تیمی استقبال نمایند تا هم روانشناس از تخصص روانپزشک بهره برده و هم روانپزشک به دیدگاه رواندرمانگر با دقت و عمق بیشتر آشنا شده و در عین احترام به حوزه علمی و تخصصی همدیگر باهم گلاویز نشده و درنهایت جامعه علمی و مردم و خدا از ما راضی باشد. 

در نظام سلامت شایسته است به جای نگاه حذفی با پیوند با یکدیگر و ارائه خدمات به جامعه و افراد نیازمند با رعایت احترام و تعامل مؤثر متخصصین گام مؤثری بردارند. در خاتمه وظیفه خود میدانم که از جنابعالی و مسئولین بهداشت یا در حقیقت وزارت سلامت به خاطر نگاه راهبردی، هدایتی و عملیاتی مؤثر به نظام سلامت تشکر کنم. بورد روانشناسی بالینی آماده است در صورت موافقت جنابعالی در جلسه‌ای موضوع را به‌طور مؤثرتر بررسی نماید و از رهنمودهای جنابعالی بهره‌مند گردد.
قبلاً از لطف و عنایت جنابعالی و همکاران محترم کمال تشکر دارم.
دبیر بورد روانشناسی بالینی 
دکترسیدحسین سلیمی

28/5/94

 
نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران:
http://irancpa.com/find.php?item=1.60.455.fa
برگشت به اصل مطلب