[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام ارسال پیام ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پایگاه::
رویدادها و اخبار ::
خبرنامه انجمن::
عضویت در پایگاه::
مقالات::
کمیته‌های تخصصی::
نشریات::
پیوندها::
گالری تصاویر::
تماس با انجمن::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
فرم ثبت نام اعضای حقیقی
..
:: طلاق عاطفی - 1390/06/08 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۶/۸ | 
زندگی مشترک در یک خانه مشترک، زیر یک سقف مشترک، اما دور از هم و بدون هم؛ 
 
یکی از مهم‌ترین انواع طلاق، طلاق عاطفی است که در هیچ کجا به ثبت نمی‌رسد و نمود عینی ندارد اما مهم‌ترین نوع طلاق است.
 
در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می‌دارند و روی ازهم بر می‌تابند، چرا که اعتمادشان به یکدیگر و جذابیتشان برای هم به انتها رسیده است.
 
طلاق عاطفی در یزد رو به افزایش است
 
مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: متاسفانه طلاق عاطفی در یزد رو به افزایش است.
 
مریم عبدالحسین زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، با بیان اینکه هیچ آمار رسمی در زمینه طلاق عاطفی نمی توان ارائه داد اظهار کرد: وقتی مشاهده می کنیم آمار طلاق رسمی در جامعه افزایش یافته است و یک سری علائم طلاق عاطفی نیز زیاد است متاسفانه به این نتیجه می رسیم که آمار طلاق عاطفی رو به افزایش می رود و روابط فرا زناشویی و روابط خارج از مدار خانواده بین زن و مرد می تواند مهمترین علت طلاق عاطفی محسوب شود.
 
وی افزود: حدود نیمی از آمار طلاق رسمی بین زوجهای جوان و در 4 سال ابتدای تشکیل خانواده رخ می دهد چرا که زمینه طلاق رسمی، طلاق عاطفی است و این نوع طلاق به شکل گیری طلاق رسمی کمک می کند.
 
عبدالحسین زاده گفت: در طلاق عاطفی زن و مرد زیر یک سقف زندگی می کنند ولی رابطه دوستانه ای با هم ندارند و با هم در کشمکش و تضاد هستند که مهمترین علت این نوع طلاق، نداشتن مهارتهای همسرداری است چرا که دختران و پسران جوان این مهارتها را کسب نکردند؛ اینکه نسبت به یکدیگر گذشت داشته باشند و از بعضی از مواضع خود کوتاه بیایند و در مجموع مهارتهای ارتباطی شان ضعیف است.
 
وی کاهش روابط خانوادگی و فامیلی یا نداشتن مهارتهای زندگی بین فامیلها را یکی دیگر از علل طلاق عاطفی دانست و اضافه کرد: به عنوان مثال خانواده شوهر با عروس رابطه خوبی ندارند و با گذشت زمان روابط بین فامیل سرد می شود که این مساله به پدید آمدن طلاق عاطفی کمک می کند.
 
وی با اشاره به تفاوتهای فرهنگی به عنوان علت دیگر طلاق عاطفی گفت: ازدواجهای احساسی و هیجانی در جامعه کنونی افزایش یافته است که منجر به طلاق عاطفی می شود؛ به طوری که پسر با مشاهده یک موضوع مورد علاقه در دختر با او ازدواج کرده و به هیچ مساله دیگری توجه نکرده است و بطور کلی تفاوتهای فرهنگی، تحصیلی، خانوادگی و در یک کلام عدم کفویت زوجین باعث فاصله گرفتن آنها از یکدیگر و سرد شدن روابط خانوادگی و در نهایت طلاق عاطفی می شود.
 
مشاور استاندار یزد گفت: کمرنگ شدن ایمان و اعتقادات مذهبی نیز چاشنی قضیه طلاق عاطفی است؛ به طوری که افراد روابط خارج از محدوده خانواده دارند و در نتیجه آمار طلاق افزایش یافته و زمینه بروز آسیبهای دیگر را فراهم می کند.
 
وی تصریح کرد: نهادهای دولتی در این خصوص فقط می توانند آموزش بدهند و آموزش مهارتهای همسرداری، ارتباطی، مهارتهای پیش ازدواج و حین ازدواج را افزایش بدهند تا افراد با انتخاب صحیح و چشم باز ازدواج کنند چرا که این دوره های آموزشی بسیار تاثیرگذار است.
 
عبدالحسین زاده اضافه کرد: خانواده ها نیز فرزندانشان را با اعتقادات دینی تربیت کنند، این وظیفه مسوولین و دولت نیست و دقیقا وظیفه مادر است که فرزندان را با تربیت دینی پرورش دهد.
 
وی با اشاره به اینکه صله رحم و ارتباطات خانوادگی در جامعه ما کمرنگ شده است، گفت: همچنین استفاده از مشاوره خانوادگی بین زوجین اهمیتی ندارد و اینکه زمانی که زوجین با مشکلی برخورد کردند باید راه حل را پیدا کنند نه اینکه روابط بین خود را سرد و یا قهر کنند. همه افراد اختلاف سلیقه دارند و باید از تجربه بزرکترهای فامیل یا ریش سفیدها استفاده شود و چنانچه به معتمدین خانواده دسترسی نداشته باشند از راهنمایی مشاور خانواده بهره ببرند و به دنبال راه حل مشکل باشند نه اینکه مشکل را بزرگ کنند.
 
وی گفت: در بسیاری از موارد نشان داده شده که آموزش یا مشاوره صحیح و بکار گرفتن آن می تواند چهره زندگی را تغییر دهد به طوری که یکی از علل افزایش طلاق عاطفی، کمتر رجوع کردن به مشاور و کارشناس می باشد که در نتیجه شاهد هستیم که طلاق عاطفی رو به افزایش می رود.
 
وی خاطرنشان کرد: آگاهی نسبت به حقوق و وظایف همدیگر، آموزش حقوق و وظایف زوجین نسبت به هم را می توان از نهادهای آموزشی انتظار داشت و از طریق آموزش می توانیم شاهد تحکیم بنیان خانواده ها باشیم. 
 
یک مشاور خانواده:

تاثیرات طلاق عاطفی بیشتر از طلاق قانونی است
 
یک مشاور خانواده در یزد گفت: طلاق عاطفی بیش از طلاق قانونی بر فرزندان تاثیرگذار است به طوری که ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از طلاق عاطفی ایجاد می‌شود.

فاطمه محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، اظهار داشت: در طلاق عاطفی زوجین هیچ گونه حس، نشاط و درک متقابلی ندارند و در واقع با یک توفیق اجباری، زیر یک سقف زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: ممکن است خانمی به دلیل فشار اقتصادی و اینکه شغل و درآمدی ندارد مجبور است با همسرش زندگی کند و یا این‌که در صورت جداشدن ممکن است فرزندش را از او بگیرند و یا فرزندش آسیب می‌بیند بنابراین به دلیل فرهنگ جامعه یا حتی فشار خانواده نمی تواند طلاق بگیرد؛ در چنین خانواده‌ای، زوجین مجبورند بدون این‌که تفاهمی داشته باشند زیر یک سقف زندگی کنند.

وی تصریح کرد: اختلافات بین زوجین بتدریج باعث دوری و سرخوردگی آنها شده و طلاق عاطفی پیش می‌آید و در بسیاری از موارد طلاق عاطفی منجر به طلاق قانونی می‌شود. 

محمدی گفت: در طلاق عاطفی، تفاوتهای شخصیتی، نداشتن مهارت‌های ارتباطی، نداشتن مهارت گفت‌وگو و این‌که زوجین بلد نیستند مشکلاتشان را حل کنند و یا سوء تفاهم‌ها سبب می شود زوجین از یکدیگر فاصله گرفته و طلاق عاطفی بوجود آید.

وی در خصوص دلایل ایجاد طلاق عاطفی گفت: گاهی اساس ازدواج مشکل دار است به طوری که برخی برای فرار از تنهایی، نیاز جنسی و یا تحت تاثیر جامعه و خانواده در سنین پایین ازدواج می کنند و پس از آن متوجه مشکلات می شوند.

محمدی افزود: برای جلوگیری از پدیده طلاق عاطفی بهتر است افراد پس از رسیدن به بلوغ جسمی، عاطفی و روانی ازدواج کنند؛ از سوی دیگر آداب و رسوم جامعه و یا بیماری‌های روحی و جسمی باعث شکل گیری ازدواج های اجباری می شود.

وی با اشاره به این‌که طلاق عاطفی از آسیب‌های پنهان محسوب می‌شود، بیان کرد: اجتماع متوجه این پدیده نمی‌شود؛ به عبارتی دیگر اجتماع عوامل سطحی را حل می‌کند چرا که این آسیب سطح پوشیده‌ای دارد و از آنجایی که حل نمی شود به قوت خود باقی می ماند و راهکاری برای رفع آن ارائه نمی شود.

این مشاور خانواده گفت: علت بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، طلاق عاطفی است به عبارتی پرخاشگری فرزندان، بزهکاری، مشکلات تحصیلی، فرار از خانواده و ناسازگای‌ها به علت طلاق عاطفی والدین است؛ والدینی که با هم ارتباطی ندارند، صمیمت و محبتی در کارشان نیست و به طور کلی طلاق عاطفی تاثیراتی به مراتب بیشتر از طلاق قانونی بر فرزندان می‌گذارد.

وی، آموزش‌های پیش از ازدواج به خصوص برای جوانان در سنین ازدواج، اطلاع رسانی خانواده‌ها از طریق رسانه و مراکز مرتبط را از جمله راهکارهای حل این آسیب اجتماعی پنهان عنوان کرد و افزود: رسانه‌ها باید موضوعاتی مانند نحوه برقراری ارتباط بین زوجین، آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت گفت‌وگو و داشتن گفت‌وگوی مناسب در جهت حل مشکلات، و مهارت نه گفتن را در جامعه جا بیندازند و این مساله باید برای همه ارگان‌ها و نهادها اهمیت داشته باشد.
 
یک مدرس دانشگاه:
 
زوجها برای پرکردن خلاهای عاطفی خود به سراغ گزینه‌های جایگزین می‌روند
اینترنت، موبایل و ماهواره از عوامل افزایش طلاق عاطفی
 
یک مدرس دانشگاه در یزد گفت: از آنجایی که امروزه محرک‌های فیزیکی مثل اینترنت، موبایل و ماهواره افزایش یافته است می‌تواند دلیلی برای افزایش طلاق عاطفی در سال‌های اخیر بین زوجین باشد.

مهری دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، اظهار کرد: تا زمانی که یک بررسی میدانی از زوجین نداشته باشیم نمی‌توانیم اطلاعات کاملی از طلاق عاطفی ارائه بدهیم.

وی در خصوص علل افزایش طلاق عاطفی در سال‌های اخیر بین زوجین گفت: شاید به دلیل اینکه در گذشته محرک‌های فیزیکی مثل اینترنت، موبایل و ماهواره کمتر بود و زوجین بیشتر وقتشان را کنار هم می‌گذراندند و ارتباطات اجتماعی خانواده محدود به داخل خانه بود و در نهایت وابستگی زوج به همسرش نیز بیشتر بود.

این مشاور خانواده افزود: اما امروز، با توجه به اینکه زنان مدت زمان بیشتری را بیرون از منزل می‌گذرانند و ارتباطات زوجین در بیرون از منزل افزایش یافته است، زن و مرد خلاهای عاطفی شان را بیشتر در خارج از منزل پر می‌کنند. همچنین رسانه‌های فرهنگی بخشی از وقت فرد را پر می کنند و همچنین امروزه مشارکت اجتماعی افراد با شرکت در باشگاه‌ها، کلاس‌های مختلف و ... افزایش یافته است که همه این عوامل می‌تواند از عوامل عمومی افزایش طلاق عاطفی در سالهای اخیر محسوب شود.

دهقان تصریح کرد: براساس مصاحبه حضوری اینجانب با این زوجین، طلاق عاطفی مربوط به ارتباطات ضعیف بین زوجین است به طوری که انتظاری که یکی از زوجین از روابط بین زن و مرد داشته زیر سوال رفته و خیلی راحت گزینه‌های جایگزینی را دارد و برای پر کردن خلاهای عاطفی خود به سراغ گزینه‌های جایگزین می‌رود.

وی در خصوص میزان تاثیر مشکلات اقتصادی در بروز این پدیده گفت: از آنجایی که در گذشته هم مشکلات اقتصادی در خانواده‌ها وجود داشته، نمی‌توان گفت مشکلات اقتصادی در بروز طلاق عاطفی تاثیرگذار است و این در حالی است که امروز توقعات افراد افزایش یافته است به عبارتی دیگر زمانی که طرفین یکدیگر را درک نکنند یا توقعات بیش از حد داشته باشند مشکلات اقتصادی وجود دارد.

وی ادامه داد: مصرف مواد یا ارتباطات غیر اخلاقی خارج از چارچوب ازدواج، می‌تواند عامل طلاق عاطفی زوجین باشد و افراد با آزادی‌های بی حد و حصر و آزادی‌هایی که خودشان آزادی می‌نامند در حال پر کردن خلاهای عاطفی شان هستند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بنابراین زمانی که زوجین به دلیل باورهای فرهنگی یا فشار خانواده یا حفظ آنچه خود آن را آبرو می‌نامند مجبورند کانون خانواده و فرزندانشان را از آسیب‌ها حفظ کنند و طلاق قانونی صورت نگیرد در نتیجه به جای حل کردن مشکل، از طریق ارتباط نداشتن و نادیده گرفتن یکدیگر کانون خانواده خود را حفظ می‌کنند 

این مدرس دانشگاه گفت: در خصوص طلاق عاطفی، نهادهای دولتی کار خاصی نمی‌توانند انجام دهند چراکه در بسیاری از اوقات افراد آن را بروز نمی‌دهند و زن و مرد برای حفظ ظاهر در میهمانی‌ها حاضر می‌شوند و یا با هم خرید می‌روند و ... و از آنجایی که این آسیب در حریم خصوصی افراد قرار دارد، بسیاری از افراد نمی‌خواهند این قضیه لوث شود بنابراین هر یک از زوجین زندگی و روابط خودشان را دنبال کرده و فقط ظاهر را حفظ می کنند.

وی یادآور شد: نهادهای دولتی از طریق فرهنگ سازی، برگزاری کلاس‌های آموزشی، مشاوره خانواده و جلسات مشاوره گروهی، تبلیغات و توزیع بروشور می‌توانند این آسیب اجتماعی را برای مردم بیان کرده و راهکارهایی ارائه دهند.

 
 
کارشناس مسوول دفتر مشاوره سازمان بهزیستی استان یزد:
 
بیشترین زمان وقوع طلاق عاطفی سالهای سوم و چهارم ازدواج است
 
ابراز عواطف توسط خانواده ها به فرزندان آموزش داده شود
 
 
 
کارشناس مسوول دفتر مشاوره سازمان بهزیستی استان یزد گفت: طبق تحقیقات و مستندات، فرزندانی که در فضای سرد عاطفی طلاقهای عاطفی پرورش می یابند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به فرزندان حاصل از طلاق های رسمی دارند.
 
 
حسینعلی دهقانی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، اظهار داشت: یکی از عوامل ضعف در مهارت های ارتباطی زوجین، عدم اجرای صحیح مسایل عاطفی است که تنش ها و درگیریهای زیاد نیز باعث خستگی عاطفی و در نتیجه طلاق عاطفی می شود.
 
 
وی بی توجهی های عاطفی در دراز مدت، ازدواجهای اجباری و یا با سطح شناخت پایین و مشکلات شخصیتی و روانی افراد را از دیگر عواملی دانست که منجر به طلاق عاطفی می شود.
 
کارشناس مسوول دفتر مشاوره سازمان بهزیستی استان یزد، بیشترین زمان وقوع طلاق عاطفی را سالهای سوم و چهارم ازدواج عنوان کرد و اذعان داشت: معمولا روزها و ماههای اول زندگی مشترک ماه عسل نامیده می شود و روابط مطلوب است و در مرحله بعد تنشهایی بین زوجین به وجود می آید که در صورتی که این تنشها را با اعمال و رفتار صحیح حل کنند و این مرحله را با موفقیت بگذرانند، تفکر و ارتباط با باثباتی بین آنها به وجود می آید و در غیر این صورت این تنشها منجر به طلاق عاطفی می شود.
 
وی یادآور شد: ابراز عواطف یک مهارت خاص است که می بایست از طریق خانواده ها به فرزندان آموزش داده شود و بسیاری از افرادی که این مهارت را آموزش ندیده اند و یا در گذشته شکست های عاطفی را در خانواده تجربه کرده اند، نمی توانند عشق ورزی مطلوبی در زندگی مشترک داشته باشند.
 
 
این کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت: بهتر است زوجین تغییراتی در نگرشهای خود نسبت به موارد عاطفی نشان دهند و با اهمیت و آگاهی از نیازهای عاطفی همسر خود و همچنین دادن کادو و هدیه در مناسبت ها، از همسر خود قدردانی کنند.
 
دهقانی‌زاده بیان کرد: نهادهای مانند سازمان صدا و سیما و سازمان بهزیستی می توانند با ارایه فیلم و کیلیپ و برگزاری دوره های آموزشی نقش اساسی در آگاهی و آموزش زوجین داشته باشند.
 
دفعات مشاهده: 450 بار   |   دفعات چاپ: 80 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران Iranian Clinical Psychology Association
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4106